Du som söker efter en handledare i sexologi kan vända dig till någon av dessa personer som är medlemmar i föreningen. Du som önskar handledning får efterhöra med respektive person om handledarens profil och inriktning passar dig eller din verksamhet.

Handledarna är godkända inför auktorisation hos NACS.

Söker du information om att bli auktoriserad handledare? Följ denna länk.

AUKTORISERADE HANDLEDARE I SEXOLOGI (SfS)

Gunnel Brander, auktoriserad klinisk sexolog, auktoriserad specialist i sexologiskt hälso- och utbildningsarbete, Malmö
Telefonnummer: 0706-189736
Mejladress: gunnel.brander@sexualterapiskane.se

Axel Brattberg, auktoriserad klinisk sexolog, Uppsala
Telefonnummer: 0704-232731
Mejladress: axel.brattberg@rehab.uu.se

Maria Carola-Bure, auktoriserad klinisk sexolog, Stockholm
Telefonnummer: 0706-666163
Mejladress: maria@svensksexologi.se

Gudrun Edholm, auktoriserad klinisk sexolog, Umeå
Telefonnummer: 0768-181816
Mejladress: gudrun.edholm@sanktlukas.se

Birgitta Hulter, auktoriserad klinisk sexolog, Stockholm/Uppsala/Säter
Telefonnummer: 0708-66 28 86
Mejladress: birgitta@sexolog.se

Thorvald Höjerback, auktoriserad klinisk sexolog
Telefonnummer: 046-129294, 070-6064234
Mejladress: torvald@hojerback.com

Lennie Lindberg, auktoriserad klinisk sexolog, auktoriserad sexologisk rådgivare, auktoriserad specialist i sexologiskt hälso- och utbildningsarbete, Stockholm
Telefonnummer: 0702-740824
Mejladress: lennie@empaticum.se

Jack Lukkerz, auktoriserad sexologisk rådgivare, Malmö
Telefonnummer: 0768-541137
Mejladress: jack@lukkerz.se

Margereta Nordeman, auktoriserad klinisk sexolog, Stockholm
Telefonnummer: 0733-747074
Mejladress: margareta.nordeman@telia.com

Elsa Lena Ryding, auktoriserad klinisk sexolog, Helsingborg
Telefonnummer: 0708-763980, 042-261662
Mejladress: elsalena@ryding.net

Ulla-Britt Widegren, auktoriserad sexologisk rådgivare, Stenungsund/Göteborg
Telefonnummer: 0738-007575
Mejladress: ulla-britt@samlevgbg.com eller ullabrittww@gmail.com

Thomas Wilkens-Johansson, auktoriserad klinisk sexolog, Malmö
Telefonnummer: 0733-160321
Mejladress: thomas.johansson@sexualterapiskane.se